ئاي
See also: -ئاي
Uyghur
Noun
ئاي • (ay) (plural ئايلار (aylar))
- the moon
- تولۇن ئاي ― tolun 'ay ― a full moon
- ئاي پاتتى ― 'ay patti ― the moon set
- a month
- ئۆتكەن ئاي ― ötken 'ay ― last month
- an epithet for beauty, as the moon, like moonlight, beautiful
- ئاي جامال ― 'ay jamal ― a beautiful face, beautiful looks
- menstruation, menses, period
- ئاي كۆرمەك ― 'ay körmek ― to menstruate, to have a period
Declension
- for ئاي (the moon)
Declension of ئاي (ay) (See Appendix:Uyghur nouns)
| impersonal | singular | plural | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| nominative | ئاي (ay) | ئايلار (aylar) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| genitive | ئاينىڭ (ayning) | ئايلارنىڭ (aylarning) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| accusative | ئاينى (ayni) | ئايلارنى (aylarni) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| dative | ئايغا (aygha) | ئايلارغا (aylargha) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative | ئايدا (ayda) | ئايلاردا (aylarda) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| ablative | ئايدىن (aydin) | ئايلاردىن (aylardin) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative-qualitative | ئايدىكى (aydiki) | ئايلاردىكى (aylardiki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of locative-qualitative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| limitative | ئايغىچە (ayghiche) | ئايلارغىچە (aylarghiche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| similitude | ئايدەك (aydek) | ئايلاردەك (aylardek) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| equivalence | ئايچىلىك (aychilik) or ئايچە (ayche) | ئايلارچىلىك (aylarchilik) or ئايلارچە (aylarche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| representative | ئاينىڭكى (ayningki) | ئايلارنىڭكى (aylarningki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of representative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 1st person singular (my) | singular | plural | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| nominative | ئايىم (ayim) | ئايلىرىم (aylirim) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| genitive | ئايىمنىڭ (ayimning) | ئايلىرىمنىڭ (aylirimning) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| accusative | ئايىمنى (ayimni) | ئايلىرىمنى (aylirimni) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| dative | ئايىمغا (ayimgha) | ئايلىرىمغا (aylirimgha) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative | ئايىمدا (ayimda) | ئايلىرىمدا (aylirimda) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| ablative | ئايىمدىن (ayimdin) | ئايلىرىمدىن (aylirimdin) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative-qualitative | ئايىمدىكى (ayimdiki) | ئايلىرىمدىكى (aylirimdiki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of locative-qualitative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| limitative | ئايىمغىچە (ayimghiche) | ئايلىرىمغىچە (aylirimghiche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| similitude | ئايىمدەك (ayimdek) | ئايلىرىمدەك (aylirimdek) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| equivalence | ئايىمچىلىك (ayimchilik) or ئايىمچە (ayimche) | ئايلىرىمچىلىك (aylirimchilik) or ئايلىرىمچە (aylirimche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| representative | ئايىمنىڭكى (ayimningki) | ئايلىرىمنىڭكى (aylirimningki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of representative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 1st person plural (our) | singular | plural | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| nominative | ئايىمىز (ayimiz) | ئايلىرىمىز (aylirimiz) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| genitive | ئايىمىزنىڭ (ayimizning) | ئايلىرىمىزنىڭ (aylirimizning) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| accusative | ئايىمىزنى (ayimizni) | ئايلىرىمىزنى (aylirimizni) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| dative | ئايىمىزغا (ayimizgha) | ئايلىرىمىزغا (aylirimizgha) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative | ئايىمىزدا (ayimizda) | ئايلىرىمىزدا (aylirimizda) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| ablative | ئايىمىزدىن (ayimizdin) | ئايلىرىمىزدىن (aylirimizdin) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative-qualitative | ئايىمىزدىكى (ayimizdiki) | ئايلىرىمىزدىكى (aylirimizdiki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of locative-qualitative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| limitative | ئايىمىزغىچە (ayimizghiche) | ئايلىرىمىزغىچە (aylirimizghiche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| similitude | ئايىمىزدەك (ayimizdek) | ئايلىرىمىزدەك (aylirimizdek) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| equivalence | ئايىمىزچىلىك (ayimizchilik) or ئايىمىزچە (ayimizche) | ئايلىرىمىزچىلىك (aylirimizchilik) or ئايلىرىمىزچە (aylirimizche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| representative | ئايىمىزنىڭكى (ayimizningki) | ئايلىرىمىزنىڭكى (aylirimizningki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of representative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2ndperson singular ordinary (your) | singular | plural | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| nominative | ئايىڭ (aying) | ئايلىرىڭ (ayliring) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| genitive | ئايىڭنىڭ (ayingning) | ئايلىرىڭنىڭ (ayliringning) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| accusative | ئايىڭنى (ayingni) | ئايلىرىڭنى (ayliringni) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| dative | ئايىڭغا (ayinggha) | ئايلىرىڭغا (ayliringgha) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative | ئايىڭدا (ayingda) | ئايلىرىڭدا (ayliringda) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| ablative | ئايىڭدىن (ayingdin) | ئايلىرىڭدىن (ayliringdin) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative-qualitative | ئايىڭدىكى (ayingdiki) | ئايلىرىڭدىكى (ayliringdiki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of locative-qualitative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| limitative | ئايىڭغىچە (ayingghiche) | ئايلىرىڭغىچە (ayliringghiche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| similitude | ئايىڭدەك (ayingdek) | ئايلىرىڭدەك (ayliringdek) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| equivalence | ئايىڭچىلىك (ayingchilik) or ئايىڭچە (ayingche) | ئايلىرىڭچىلىك (ayliringchilik) or ئايلىرىڭچە (ayliringche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| representative | ئايىڭنىڭكى (ayingningki) | ئايلىرىڭنىڭكى (ayliringningki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of representative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2ndperson plural ordinary (your) | singular | plural | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| nominative | ئايىڭلار (ayinglar) | ئايلىرىڭلار (ayliringlar) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| genitive | ئايىڭلارنىڭ (ayinglarning) | ئايلىرىڭلارنىڭ (ayliringlarning) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| accusative | ئايىڭلارنى (ayinglarni) | ئايلىرىڭلارنى (ayliringlarni) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| dative | ئايىڭلارغا (ayinglargha) | ئايلىرىڭلارغا (ayliringlargha) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative | ئايىڭلاردا (ayinglarda) | ئايلىرىڭلاردا (ayliringlarda) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| ablative | ئايىڭلاردىن (ayinglardin) | ئايلىرىڭلاردىن (ayliringlardin) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative-qualitative | ئايىڭلاردىكى (ayinglardiki) | ئايلىرىڭلاردىكى (ayliringlardiki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of locative-qualitative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| limitative | ئايىڭلارغىچە (ayinglarghiche) | ئايلىرىڭلارغىچە (ayliringlarghiche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| similitude | ئايىڭلاردەك (ayinglardek) | ئايلىرىڭلاردەك (ayliringlardek) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| equivalence | ئايىڭلارچىلىك (ayinglarchilik) or ئايىڭلارچە (ayinglarche) | ئايلىرىڭلارچىلىك (ayliringlarchilik) or ئايلىرىڭلارچە (ayliringlarche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| representative | ئايىڭلارنىڭكى (ayinglarningki) | ئايلىرىڭلارنىڭكى (ayliringlarningki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of representative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2ndperson singular refined (your) | singular | plural | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| nominative | ئايىڭىز (ayingiz) | ئايلىرىڭىز (ayliringiz) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| genitive | ئايىڭىزنىڭ (ayingizning) | ئايلىرىڭىزنىڭ (ayliringizning) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| accusative | ئايىڭىزنى (ayingizni) | ئايلىرىڭىزنى (ayliringizni) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| dative | ئايىڭىزغا (ayingizgha) | ئايلىرىڭىزغا (ayliringizgha) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative | ئايىڭىزدا (ayingizda) | ئايلىرىڭىزدا (ayliringizda) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| ablative | ئايىڭىزدىن (ayingizdin) | ئايلىرىڭىزدىن (ayliringizdin) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative-qualitative | ئايىڭىزدىكى (ayingizdiki) | ئايلىرىڭىزدىكى (ayliringizdiki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of locative-qualitative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| limitative | ئايىڭىزغىچە (ayingizghiche) | ئايلىرىڭىزغىچە (ayliringizghiche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| similitude | ئايىڭىزدەك (ayingizdek) | ئايلىرىڭىزدەك (ayliringizdek) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| equivalence | ئايىڭىزچىلىك (ayingizchilik) or ئايىڭىزچە (ayingizche) | ئايلىرىڭىزچىلىك (ayliringizchilik) or ئايلىرىڭىزچە (ayliringizche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| representative | ئايىڭىزنىڭكى (ayingizningki) | ئايلىرىڭىزنىڭكى (ayliringizningki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of representative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2ndperson plural refined (your) | singular | plural | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| nominative | ئايىڭىزلار (ayingizlar) | ئايلىرىڭىزلار (ayliringizlar) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| genitive | ئايىڭىزلارنىڭ (ayingizlarning) | ئايلىرىڭىزلارنىڭ (ayliringizlarning) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| accusative | ئايىڭىزلارنى (ayingizlarni) | ئايلىرىڭىزلارنى (ayliringizlarni) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| dative | ئايىڭىزلارغا (ayingizlargha) | ئايلىرىڭىزلارغا (ayliringizlargha) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative | ئايىڭىزلاردا (ayingizlarda) | ئايلىرىڭىزلاردا (ayliringizlarda) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| ablative | ئايىڭىزلاردىن (ayingizlardin) | ئايلىرىڭىزلاردىن (ayliringizlardin) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative-qualitative | ئايىڭىزلاردىكى (ayingizlardiki) | ئايلىرىڭىزلاردىكى (ayliringizlardiki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of locative-qualitative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| limitative | ئايىڭىزلارغىچە (ayingizlarghiche) | ئايلىرىڭىزلارغىچە (ayliringizlarghiche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| similitude | ئايىڭىزلاردەك (ayingizlardek) | ئايلىرىڭىزلاردەك (ayliringizlardek) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| equivalence | ئايىڭىزلارچىلىك (ayingizlarchilik) or ئايىڭىزلارچە (ayingizlarche) | ئايلىرىڭىزلارچىلىك (ayliringizlarchilik) or ئايلىرىڭىزلارچە (ayliringizlarche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| representative | ئايىڭىزلارنىڭكى (ayingizlarningki) | ئايلىرىڭىزلارنىڭكى (ayliringizlarningki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of representative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2ndperson singular & plural respectful (your) | singular | plural | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| nominative | ئايلىرى (ayliri) | ئايلىرى (ayliri) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| genitive | ئايلىرىنىڭ (aylirining) | ئايلىرىنىڭ (aylirining) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| accusative | ئايلىرىنى (aylirini) | ئايلىرىنى (aylirini) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| dative | ئايلىرىغا (aylirigha) | ئايلىرىغا (aylirigha) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative | ئايلىرىدا (aylirida) | ئايلىرىدا (aylirida) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| ablative | ئايلىرىدىن (ayliridin) | ئايلىرىدىن (ayliridin) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative-qualitative | ئايلىرىدىكى (ayliridiki) | ئايلىرىدىكى (ayliridiki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of locative-qualitative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| limitative | ئايلىرىغىچە (aylirighiche) | ئايلىرىغىچە (aylirighiche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| similitude | ئايلىرىدەك (ayliridek) | ئايلىرىدەك (ayliridek) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| equivalence | ئايلىرىچىلىك (aylirichilik) or ئايلىرىچە (ayliriche) | ئايلىرىچىلىك (aylirichilik) or ئايلىرىچە (ayliriche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| representative | ئايلىرىنىڭكى (ayliriningki) | ئايلىرىنىڭكى (ayliriningki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of representative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 3rd person (his, her, its, their) | singular | plural | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| nominative | ئايى (ayi) | ئايلىرى (ayliri) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| genitive | ئايىنىڭ (ayining) | ئايلىرىنىڭ (aylirining) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| accusative | ئايىنى (ayini) | ئايلىرىنى (aylirini) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| dative | ئايىغا (ayigha) | ئايلىرىغا (aylirigha) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative | ئايىدا (ayida) | ئايلىرىدا (aylirida) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| ablative | ئايىدىن (ayidin) | ئايلىرىدىن (ayliridin) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative-qualitative | ئايىدىكى (ayidiki) | ئايلىرىدىكى (ayliridiki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of locative-qualitative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| limitative | ئايىغىچە (ayighiche) | ئايلىرىغىچە (aylirighiche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| similitude | ئايىدەك (ayidek) | ئايلىرىدەك (ayliridek) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| equivalence | ئايىچىلىك (ayichilik) or ئايىچە (ayiche) | ئايلىرىچىلىك (aylirichilik) or ئايلىرىچە (ayliriche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| representative | ئايىنىڭكى (ayiningki) | ئايلىرىنىڭكى (ayliriningki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of representative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
- for ئاي (the month)
Declension of ئاي (ay) (See Appendix:Uyghur nouns)
| impersonal | singular | plural | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| nominative | ئاي (ay) | ئايلار (aylar) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| genitive | ئاينىڭ (ayning) | ئايلارنىڭ (aylarning) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| accusative | ئاينى (ayni) | ئايلارنى (aylarni) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| dative | ئايغا (aygha) | ئايلارغا (aylargha) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative | ئايدا (ayda) | ئايلاردا (aylarda) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| ablative | ئايدىن (aydin) | ئايلاردىن (aylardin) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative-qualitative | ئايدىكى (aydiki) | ئايلاردىكى (aylardiki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of locative-qualitative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| limitative | ئايغىچە (ayghiche) | ئايلارغىچە (aylarghiche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| similitude | ئايدەك (aydek) | ئايلاردەك (aylardek) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| equivalence | ئايچىلىك (aychilik) or ئايچە (ayche) | ئايلارچىلىك (aylarchilik) or ئايلارچە (aylarche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| representative | ئاينىڭكى (ayningki) | ئايلارنىڭكى (aylarningki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of representative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 1st person singular (my) | singular | plural | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| nominative | ئېيىم (ëyim) | ئايلىرىم (aylirim) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| genitive | ئېيىمنىڭ (ëyimning) | ئايلىرىمنىڭ (aylirimning) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| accusative | ئېيىمنى (ëyimni) | ئايلىرىمنى (aylirimni) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| dative | ئېيىمغا (ëyimgha) | ئايلىرىمغا (aylirimgha) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative | ئېيىمدا (ëyimda) | ئايلىرىمدا (aylirimda) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| ablative | ئېيىمدىن (ëyimdin) | ئايلىرىمدىن (aylirimdin) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative-qualitative | ئېيىمدىكى (ëyimdiki) | ئايلىرىمدىكى (aylirimdiki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of locative-qualitative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| limitative | ئېيىمغىچە (ëyimghiche) | ئايلىرىمغىچە (aylirimghiche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| similitude | ئېيىمدەك (ëyimdek) | ئايلىرىمدەك (aylirimdek) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| equivalence | ئېيىمچىلىك (ëyimchilik) or ئېيىمچە (ëyimche) | ئايلىرىمچىلىك (aylirimchilik) or ئايلىرىمچە (aylirimche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| representative | ئېيىمنىڭكى (ëyimningki) | ئايلىرىمنىڭكى (aylirimningki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of representative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 1st person plural (our) | singular | plural | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| nominative | ئېيىمىز (ëyimiz) | ئايلىرىمىز (aylirimiz) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| genitive | ئېيىمىزنىڭ (ëyimizning) | ئايلىرىمىزنىڭ (aylirimizning) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| accusative | ئېيىمىزنى (ëyimizni) | ئايلىرىمىزنى (aylirimizni) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| dative | ئېيىمىزغا (ëyimizgha) | ئايلىرىمىزغا (aylirimizgha) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative | ئېيىمىزدا (ëyimizda) | ئايلىرىمىزدا (aylirimizda) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| ablative | ئېيىمىزدىن (ëyimizdin) | ئايلىرىمىزدىن (aylirimizdin) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative-qualitative | ئېيىمىزدىكى (ëyimizdiki) | ئايلىرىمىزدىكى (aylirimizdiki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of locative-qualitative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| limitative | ئېيىمىزغىچە (ëyimizghiche) | ئايلىرىمىزغىچە (aylirimizghiche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| similitude | ئېيىمىزدەك (ëyimizdek) | ئايلىرىمىزدەك (aylirimizdek) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| equivalence | ئېيىمىزچىلىك (ëyimizchilik) or ئېيىمىزچە (ëyimizche) | ئايلىرىمىزچىلىك (aylirimizchilik) or ئايلىرىمىزچە (aylirimizche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| representative | ئېيىمىزنىڭكى (ëyimizningki) | ئايلىرىمىزنىڭكى (aylirimizningki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of representative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2ndperson singular ordinary (your) | singular | plural | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| nominative | ئېيىڭ (ëying) | ئايلىرىڭ (ayliring) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| genitive | ئېيىڭنىڭ (ëyingning) | ئايلىرىڭنىڭ (ayliringning) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| accusative | ئېيىڭنى (ëyingni) | ئايلىرىڭنى (ayliringni) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| dative | ئېيىڭغا (ëyinggha) | ئايلىرىڭغا (ayliringgha) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative | ئېيىڭدا (ëyingda) | ئايلىرىڭدا (ayliringda) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| ablative | ئېيىڭدىن (ëyingdin) | ئايلىرىڭدىن (ayliringdin) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative-qualitative | ئېيىڭدىكى (ëyingdiki) | ئايلىرىڭدىكى (ayliringdiki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of locative-qualitative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| limitative | ئېيىڭغىچە (ëyingghiche) | ئايلىرىڭغىچە (ayliringghiche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| similitude | ئېيىڭدەك (ëyingdek) | ئايلىرىڭدەك (ayliringdek) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| equivalence | ئېيىڭچىلىك (ëyingchilik) or ئېيىڭچە (ëyingche) | ئايلىرىڭچىلىك (ayliringchilik) or ئايلىرىڭچە (ayliringche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| representative | ئېيىڭنىڭكى (ëyingningki) | ئايلىرىڭنىڭكى (ayliringningki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of representative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2ndperson plural ordinary (your) | singular | plural | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| nominative | ئېيىڭلار (ëyinglar) | ئايلىرىڭلار (ayliringlar) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| genitive | ئېيىڭلارنىڭ (ëyinglarning) | ئايلىرىڭلارنىڭ (ayliringlarning) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| accusative | ئېيىڭلارنى (ëyinglarni) | ئايلىرىڭلارنى (ayliringlarni) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| dative | ئېيىڭلارغا (ëyinglargha) | ئايلىرىڭلارغا (ayliringlargha) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative | ئېيىڭلاردا (ëyinglarda) | ئايلىرىڭلاردا (ayliringlarda) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| ablative | ئېيىڭلاردىن (ëyinglardin) | ئايلىرىڭلاردىن (ayliringlardin) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative-qualitative | ئېيىڭلاردىكى (ëyinglardiki) | ئايلىرىڭلاردىكى (ayliringlardiki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of locative-qualitative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| limitative | ئېيىڭلارغىچە (ëyinglarghiche) | ئايلىرىڭلارغىچە (ayliringlarghiche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| similitude | ئېيىڭلاردەك (ëyinglardek) | ئايلىرىڭلاردەك (ayliringlardek) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| equivalence | ئېيىڭلارچىلىك (ëyinglarchilik) or ئېيىڭلارچە (ëyinglarche) | ئايلىرىڭلارچىلىك (ayliringlarchilik) or ئايلىرىڭلارچە (ayliringlarche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| representative | ئېيىڭلارنىڭكى (ëyinglarningki) | ئايلىرىڭلارنىڭكى (ayliringlarningki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of representative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2ndperson singular refined (your) | singular | plural | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| nominative | ئېيىڭىز (ëyingiz) | ئايلىرىڭىز (ayliringiz) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| genitive | ئېيىڭىزنىڭ (ëyingizning) | ئايلىرىڭىزنىڭ (ayliringizning) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| accusative | ئېيىڭىزنى (ëyingizni) | ئايلىرىڭىزنى (ayliringizni) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| dative | ئېيىڭىزغا (ëyingizgha) | ئايلىرىڭىزغا (ayliringizgha) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative | ئېيىڭىزدا (ëyingizda) | ئايلىرىڭىزدا (ayliringizda) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| ablative | ئېيىڭىزدىن (ëyingizdin) | ئايلىرىڭىزدىن (ayliringizdin) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative-qualitative | ئېيىڭىزدىكى (ëyingizdiki) | ئايلىرىڭىزدىكى (ayliringizdiki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of locative-qualitative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| limitative | ئېيىڭىزغىچە (ëyingizghiche) | ئايلىرىڭىزغىچە (ayliringizghiche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| similitude | ئېيىڭىزدەك (ëyingizdek) | ئايلىرىڭىزدەك (ayliringizdek) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| equivalence | ئېيىڭىزچىلىك (ëyingizchilik) or ئېيىڭىزچە (ëyingizche) | ئايلىرىڭىزچىلىك (ayliringizchilik) or ئايلىرىڭىزچە (ayliringizche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| representative | ئېيىڭىزنىڭكى (ëyingizningki) | ئايلىرىڭىزنىڭكى (ayliringizningki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of representative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2ndperson plural refined (your) | singular | plural | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| nominative | ئېيىڭىزلار (ëyingizlar) | ئايلىرىڭىزلار (ayliringizlar) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| genitive | ئېيىڭىزلارنىڭ (ëyingizlarning) | ئايلىرىڭىزلارنىڭ (ayliringizlarning) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| accusative | ئېيىڭىزلارنى (ëyingizlarni) | ئايلىرىڭىزلارنى (ayliringizlarni) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| dative | ئېيىڭىزلارغا (ëyingizlargha) | ئايلىرىڭىزلارغا (ayliringizlargha) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative | ئېيىڭىزلاردا (ëyingizlarda) | ئايلىرىڭىزلاردا (ayliringizlarda) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| ablative | ئېيىڭىزلاردىن (ëyingizlardin) | ئايلىرىڭىزلاردىن (ayliringizlardin) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative-qualitative | ئېيىڭىزلاردىكى (ëyingizlardiki) | ئايلىرىڭىزلاردىكى (ayliringizlardiki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of locative-qualitative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| limitative | ئېيىڭىزلارغىچە (ëyingizlarghiche) | ئايلىرىڭىزلارغىچە (ayliringizlarghiche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| similitude | ئېيىڭىزلاردەك (ëyingizlardek) | ئايلىرىڭىزلاردەك (ayliringizlardek) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| equivalence | ئېيىڭىزلارچىلىك (ëyingizlarchilik) or ئېيىڭىزلارچە (ëyingizlarche) | ئايلىرىڭىزلارچىلىك (ayliringizlarchilik) or ئايلىرىڭىزلارچە (ayliringizlarche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| representative | ئېيىڭىزلارنىڭكى (ëyingizlarningki) | ئايلىرىڭىزلارنىڭكى (ayliringizlarningki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of representative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2ndperson singular & plural respectful (your) | singular | plural | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| nominative | ئايلىرى (ayliri) | ئايلىرى (ayliri) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| genitive | ئايلىرىنىڭ (aylirining) | ئايلىرىنىڭ (aylirining) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| accusative | ئايلىرىنى (aylirini) | ئايلىرىنى (aylirini) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| dative | ئايلىرىغا (aylirigha) | ئايلىرىغا (aylirigha) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative | ئايلىرىدا (aylirida) | ئايلىرىدا (aylirida) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| ablative | ئايلىرىدىن (ayliridin) | ئايلىرىدىن (ayliridin) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative-qualitative | ئايلىرىدىكى (ayliridiki) | ئايلىرىدىكى (ayliridiki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of locative-qualitative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| limitative | ئايلىرىغىچە (aylirighiche) | ئايلىرىغىچە (aylirighiche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| similitude | ئايلىرىدەك (ayliridek) | ئايلىرىدەك (ayliridek) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| equivalence | ئايلىرىچىلىك (aylirichilik) or ئايلىرىچە (ayliriche) | ئايلىرىچىلىك (aylirichilik) or ئايلىرىچە (ayliriche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| representative | ئايلىرىنىڭكى (ayliriningki) | ئايلىرىنىڭكى (ayliriningki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of representative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 3rd person (his, her, its, their) | singular | plural | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| nominative | ئېيى (ëyi) | ئايلىرى (ayliri) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| genitive | ئېيىنىڭ (ëyining) | ئايلىرىنىڭ (aylirining) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| accusative | ئېيىنى (ëyini) | ئايلىرىنى (aylirini) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| dative | ئېيىغا (ëyigha) | ئايلىرىغا (aylirigha) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative | ئېيىدا (ëyida) | ئايلىرىدا (aylirida) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| ablative | ئېيىدىن (ëyidin) | ئايلىرىدىن (ayliridin) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| locative-qualitative | ئېيىدىكى (ëyidiki) | ئايلىرىدىكى (ayliridiki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of locative-qualitative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
| limitative | ئېيىغىچە (ëyighiche) | ئايلىرىغىچە (aylirighiche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| similitude | ئېيىدەك (ëyidek) | ئايلىرىدەك (ayliridek) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| equivalence | ئېيىچىلىك (ëyichilik) or ئېيىچە (ëyiche) | ئايلىرىچىلىك (aylirichilik) or ئايلىرىچە (ayliriche) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| representative | ئېيىنىڭكى (ëyiningki) | ئايلىرىنىڭكى (ayliriningki) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Declension of representative form
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.