কামোৰ
Assamese
| Assamese verb set |
|---|
| কামোৰ (kamür) |
| কামোৰা (kamüra) |
| কামোৰুৱা (kamürua) |
| কামোৰুউৱা (kamüruua) |
Etymology
Cognate with Sylheti ꠇꠣꠝꠠ (xamoṛo), ꠇꠣꠝꠠꠣꠘꠤ (xamṛani), Bengali কামড় (kamôṛ), কামড়ানো (kamṛano).
Pronunciation
- IPA(key): /ka.mʊɹ/
Noun
কামোৰ • (kamür)
Verb
কামোৰ • (kamür)
Conjugation
impersonal forms of কামোৰ
| Affirmative (+) | Negative (-) | |||
|---|---|---|---|---|
| Stem | কামুৰ kamur |
নাকামুৰ nakamur | ||
| Gerund & Past participle | কামোৰা kamüra |
নাকামোৰা nakamüra | ||
| Conjugative | কামুৰি kamuri |
নাকামুৰি nakamuri | ||
| Infinitive | কামুৰিব kamuribo |
নাকামুৰিব nakamuribo | ||
| Genitive infinitive | কামুৰিবৰ kamuribor |
নাকামুৰিবৰ nakamuribor | ||
| Goal | কামুৰিবলৈ kamuriboloi |
নাকামুৰিবলৈ nakamuriboloi | ||
| Terminative | কামুৰিবলৈকে kamuriboloike |
নাকামুৰিবলৈকে nakamuriboloike | ||
| Future passive participle | কামুৰিব লগা kamuribo loga |
নাকামুৰিব লগা nakamuribo loga | ||
| Agentive | frm | ♂ | কামুৰোঁতা kamurü̃ta |
নাকামুৰোঁতা nakamurü̃ta |
| ♀ | কামুৰঁতী kamurõti |
নাকামুৰঁতী nakamurõti | ||
| inf | ♂ | কামুৰুৰা kamurura |
নাকামুৰুৰা nakamurura | |
| ♀ | কামুৰুৰী kamururi |
নাকামুৰুৰী nakamururi | ||
| Converb | কামুৰোঁতে kamurü͂te |
নাকামুৰোঁতে nakamurü͂te | ||
| Progressive participle | কামুৰোঁতে কামুৰোঁতে kamurü͂te kamurü͂te |
নাকামুৰোঁতে নাকামুৰোঁতে nakamurü͂te nakamurü͂te | ||
| Reason | কামুৰাত kamurat |
নাকামুৰাত nakamurat | ||
| "after" | কামুৰিলত kamurilot |
নাকামুৰিলত nakamurilot | ||
| Conditional participle | কামুৰিলে kamurile |
নাকামুৰিলে nakamurile | ||
| Perfect participle | কামুৰি kamuri |
নাকামুৰি nakamuri | ||
| Habitual participle | কামুৰি কামুৰি kamuri kamuri |
নাকামুৰি নাকামুৰি nakamuri nakamuri | ||
Conjugation forms of কামোৰ
| Person | First person | Second person | Third person | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Very faml. & Inferior |
Familiar | Honorific | Non honorific | ||||
| Singular | মই moi |
তই toi |
তুমি tumi |
আপুনি apuni |
তেওঁ etc teü͂ |
সি ♂, তাই ♀ etc xi ♂, tai ♀ | |
| Plural | i | আমি ami |
তহঁত tohõt |
তোমালোক tümalük |
আপোনালোক apünalük |
তেওঁলোক teü͂lük |
সিহঁত etc xihõt |
| t | তহঁতে tohõte |
তোমালোকে tümalüke |
আপোনালোকে apünalüke |
তেওঁলোকে teü͂lüke |
সিহঁতে etc xihõte | ||
| Present | |||||||
| Indefinite | + | কামুৰোঁ kamurü͂ |
কামুৰ kamuro |
কামুৰা kamura |
কামুৰে kamure | ||
| - | নাকামুৰোঁ nakamurü͂ |
নাকামুৰ nakamuro |
নাকামুৰা nakamura |
নাকামুৰে nakamure | |||
| Continuous | + | কামুৰি আছোঁ kamuri asü͂ |
কামুৰি আছ kamuri aso |
কামুৰি আছা kamuri asa |
কামুৰি আছে kamuri ase | ||
| - | কামুৰি থকা নাই kamuri thoka nai | ||||||
| Imperfective | + | কামুৰিছোঁ kamurisü͂ |
কামুৰিছ kamuriso |
কামুৰিছা kamurisa |
কামুৰিছে kamurise | ||
| - | কামোৰা নাই kamüra nai | ||||||
| Past | |||||||
| Simple | + | কামুৰিলোঁ kamurilü͂ |
কামুৰিলি kamurili |
কামুৰিলা kamurila |
কামুৰিলে kamurile | ||
| - | নাকামুৰিলোঁ nakamurilü͂ |
নাকামুৰিলি nakamurili |
নাকামুৰিলা nakamurila |
নাকামুৰিলে nakamurile | |||
| Continuous | + | কামুৰি আছিলোঁ kamuri asilü͂ |
কামুৰি আছিলি kamuri asili |
কামুৰি আছিলা kamuri asila |
কামুৰি আছিলে kamuri asile | ||
| - | কামুৰি থকা নাছিলোঁ kamuri thoka nasilü͂ |
কামুৰি থকা নাছিলি kamuri thoka nasili |
কামুৰি থকা নাছিলা kamuri thoka nasila |
কামুৰি থকা নাছিলে kamuri thoka nasile | |||
| Imperfective | + | কামুৰিছিলোঁ kamurisilü͂ |
কামুৰিছিলি kamurisili |
কামুৰিছিলা kamurisila |
কামুৰিছিলে kamurisile | ||
| - | নাকামুৰিছিলোঁ nakamurisilü͂ or কামোৰা নাছিলোঁ kamüra nasilü͂ |
নাকামুৰিছিলি nakamurisili or কামোৰা নাছিলি kamüra nasili |
নাকামুৰিছিলা nakamurisila or কামোৰা নাছিলা kamüra nasila |
নাকামুৰিছিলে nakamurisile or কামোৰা নাছিলে kamüra nasile | |||
| Future | |||||||
| Indicative | + | কামুৰিম kamurim |
কামুৰিবি kamuribi |
কামুৰিবা kamuriba |
কামুৰিব kamuribo | ||
| - | নাকামুৰিম nakamurim |
নাকামুৰিবি nakamuribi |
নাকামুৰিবা nakamuriba |
নাকামুৰিব nakamüribo | |||
| Continuous | + | কামুৰি থাকিম kamuri thakim |
কামুৰি থাকিবি kamuri thakibi |
কামুৰি থাকিবা kamuri thakiba |
কামুৰি থাকিব kamuri thakibo | ||
| - | কামুৰি নাথাকিম kamuri nathakim |
কামুৰি নাথাকিবি kamuri nathakibi |
কামুৰি নাথাকিবা kamuri nathakiba |
কামুৰি নাথাকিব kamuri nathakibo | |||
| Others | |||||||
| Imperative | + | কামুৰোঁ kamurü͂ |
কামুৰ kamur |
কামুৰা kamura |
কামুৰক kamurok | ||
| - | — | নাকামুৰিবি nakamuribi |
নাকামুৰিবা nakamuriba |
নাকামুৰিব nakamuribo | |||
| ❋ Note 1: i = for intransitive verbs, t = for transitive verbs. The suffix -এ (-e) marks ergative case. | |||||||
| ❋ Note 2: Sometimes -হঁক (-hõk) or less commonly -হঁত (-hõt) suffix is used for plural pronouns, like আমি কৰোহঁক (ami korühõk), আপোনালোক আহিলেহঁক (apünalük ahilehõk) etc. | |||||||
| ❋ Note 3: For intransitive verbs like যোৱা (züa, “to go”) the 3rd person suffix -এ (-e) in simple past tense is not used, like সি গ’ল (xi göl), not সি গ’লে (xi göle). | |||||||
| ❋ Note 4: Other 3rd person pronouns have the same conjugation. Click here to see other personal pronouns. | |||||||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.