π²π°ππΉπ»π·π°π½
Gothic
Etymology
From π²π°- (ga-) +β ππΉπ»π·π°π½ (filhan).
Conjugation
| Class 3 strong | ||||
|---|---|---|---|---|
| Infinitive | π²π°ππΉπ»π·π°π½ gafilhan | |||
| Indicative | Present | Past | Present passive | |
| 1st singular | π²π°ππΉπ»π·π° gafilha |
π²π°ππ°π»π· gafalh |
π²π°ππΉπ»π·π°π³π° gafilhada | |
| 2nd singular | π²π°ππΉπ»π·πΉπ gafilhis |
π²π°ππ°π»π·π gafalht |
π²π°ππΉπ»π·π°πΆπ° gafilhaza | |
| 3rd singular | π²π°ππΉπ»π·πΉπΈ gafilhiΓΎ |
π²π°ππ°π»π· gafalh |
π²π°ππΉπ»π·π°π³π° gafilhada | |
| 1st dual | π²π°ππΉπ»π·ππ gafilhΕs |
π²π°ππΏπ»π·πΏ gafulhu |
β | |
| 2nd dual | π²π°ππΉπ»π·π°ππ gafilhats |
π²π°ππΏπ»π·πΏππ gafulhuts |
β | |
| 1st plural | π²π°ππΉπ»π·π°πΌ gafilham |
π²π°ππΏπ»π·πΏπΌ gafulhum |
π²π°ππΉπ»π·π°π½π³π° gafilhanda | |
| 2nd plural | π²π°ππΉπ»π·πΉπΈ gafilhiΓΎ |
π²π°ππΏπ»π·πΏπΈ gafulhuΓΎ |
π²π°ππΉπ»π·π°π½π³π° gafilhanda | |
| 3rd plural | π²π°ππΉπ»π·π°π½π³ gafilhand |
π²π°ππΏπ»π·πΏπ½ gafulhun |
π²π°ππΉπ»π·π°π½π³π° gafilhanda | |
| Subjunctive | Present | Past | Present passive | |
| 1st singular | π²π°ππΉπ»π·π°πΏ gafilhau |
π²π°ππΏπ»π·πΎπ°πΏ gafulhjau |
π²π°ππΉπ»π·π°πΉπ³π°πΏ gafilhaidau | |
| 2nd singular | π²π°ππΉπ»π·π°πΉπ gafilhais |
π²π°ππΏπ»π·π΄πΉπ gafulheis |
π²π°ππΉπ»π·π°πΉπΆπ°πΏ gafilhaizau | |
| 3rd singular | π²π°ππΉπ»π·π°πΉ gafilhai |
π²π°ππΏπ»π·πΉ gafulhi |
π²π°ππΉπ»π·π°πΉπ³π°πΏ gafilhaidau | |
| 1st dual | π²π°ππΉπ»π·π°πΉπ
π° gafilhaiwa |
π²π°ππΏπ»π·π΄πΉπ
π° gafulheiwa |
β | |
| 2nd dual | π²π°ππΉπ»π·π°πΉππ gafilhaits |
π²π°ππΏπ»π·π΄πΉππ gafulheits |
β | |
| 1st plural | π²π°ππΉπ»π·π°πΉπΌπ° gafilhaima |
π²π°ππΏπ»π·π΄πΉπΌπ° gafulheima |
π²π°ππΉπ»π·π°πΉπ½π³π°πΏ gafilhaindau | |
| 2nd plural | π²π°ππΉπ»π·π°πΉπΈ gafilhaiΓΎ |
π²π°ππΏπ»π·π΄πΉπΈ gafulheiΓΎ |
π²π°ππΉπ»π·π°πΉπ½π³π°πΏ gafilhaindau | |
| 3rd plural | π²π°ππΉπ»π·π°πΉπ½π° gafilhaina |
π²π°ππΏπ»π·π΄πΉπ½π° gafulheina |
π²π°ππΉπ»π·π°πΉπ½π³π°πΏ gafilhaindau | |
| Imperative | ||||
| 2nd singular | π²π°ππΉπ»π· gafilh | |||
| 3rd singular | π²π°ππΉπ»π·π°π³π°πΏ gafilhadau | |||
| 2nd dual | π²π°ππΉπ»π·π°ππ gafilhats | |||
| 2nd plural | π²π°ππΉπ»π·πΉπΈ gafilhiΓΎ | |||
| 3rd plural | π²π°ππΉπ»π·π°π½π³π°πΏ gafilhandau | |||
| Present | Past | |||
| Participles | π²π°ππΉπ»π·π°π½π³π gafilhands |
π²π°ππΏπ»π·π°π½π gafulhans | ||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.