ertələmə
Azerbaijani
Pronunciation
- IPA(key): [ertælæˈmæ]
Noun
ertələmə (definite accusative ertələməni, plural ertələmələr)
- verbal noun of ertələmək
- procrastination
Declension
Declension of ertələmə
| singular | plural | |
|---|---|---|
| nominative | ertələmə |
ertələmələr |
| definite accusative | ertələməni |
ertələmələri |
| dative | ertələməyə |
ertələmələrə |
| locative | ertələmədə |
ertələmələrdə |
| ablative | ertələmədən |
ertələmələrdən |
| definite genitive | ertələmənin |
ertələmələrin |
Possessive forms of ertələmə
| nominative | ||
|---|---|---|
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | ertələməm | ertələmələrim |
| sənin (“your”) | ertələmən | ertələmələrin |
| onun (“his/her/its”) | ertələməsi | ertələmələri |
| bizim (“our”) | ertələməmiz | ertələmələrimiz |
| sizin (“your”) | ertələməniz | ertələmələriniz |
| onların (“their”) | ertələməsi or ertələmələri | ertələmələri |
| accusative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | ertələməmi | ertələmələrimi |
| sənin (“your”) | ertələməni | ertələmələrini |
| onun (“his/her/its”) | ertələməsini | ertələmələrini |
| bizim (“our”) | ertələməmizi | ertələmələrimizi |
| sizin (“your”) | ertələmənizi | ertələmələrinizi |
| onların (“their”) | ertələməsini or ertələmələrini | ertələmələrini |
| dative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | ertələməmə | ertələmələrimə |
| sənin (“your”) | ertələmənə | ertələmələrinə |
| onun (“his/her/its”) | ertələməsinə | ertələmələrinə |
| bizim (“our”) | ertələməmizə | ertələmələrimizə |
| sizin (“your”) | ertələmənizə | ertələmələrinizə |
| onların (“their”) | ertələməsinə or ertələmələrinə | ertələmələrinə |
| locative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | ertələməmdə | ertələmələrimdə |
| sənin (“your”) | ertələməndə | ertələmələrində |
| onun (“his/her/its”) | ertələməsində | ertələmələrində |
| bizim (“our”) | ertələməmizdə | ertələmələrimizdə |
| sizin (“your”) | ertələmənizdə | ertələmələrinizdə |
| onların (“their”) | ertələməsində or ertələmələrində | ertələmələrində |
| ablative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | ertələməmdən | ertələmələrimdən |
| sənin (“your”) | ertələməndən | ertələmələrindən |
| onun (“his/her/its”) | ertələməsindən | ertələmələrindən |
| bizim (“our”) | ertələməmizdən | ertələmələrimizdən |
| sizin (“your”) | ertələmənizdən | ertələmələrinizdən |
| onların (“their”) | ertələməsindən or ertələmələrindən | ertələmələrindən |
| genitive | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | ertələməmin | ertələmələrimin |
| sənin (“your”) | ertələmənin | ertələmələrinin |
| onun (“his/her/its”) | ertələməsinin | ertələmələrinin |
| bizim (“our”) | ertələməmizin | ertələmələrimizin |
| sizin (“your”) | ertələmənizin | ertələmələrinizin |
| onların (“their”) | ertələməsinin or ertələmələrinin | ertələmələrinin |
Derived terms
Pronunciation
- IPA(key): [ertæˈlæmæ]
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.