hakimiyyətçi
Azerbaijani
Etymology
Morphologically hakimiyyət (“government”) + -çi.
Pronunciation
- IPA(key): [hɑːkimijætˈt͡ʃi], [hɑːt͡ʃimijætˈt͡si]
- Hyphenation: ha‧ki‧miy‧yət‧çi
Noun
hakimiyyətçi (definite accusative hakimiyyətçini, plural hakimiyyətçilər)
- pro-government
- Antonym: müxalifətçi
Declension
Declension of hakimiyyətçi
| singular | plural | |
|---|---|---|
| nominative | hakimiyyətçi | hakimiyyətçilər |
| definite accusative | hakimiyyətçini | hakimiyyətçiləri |
| dative | hakimiyyətçiyə | hakimiyyətçilərə |
| locative | hakimiyyətçidə | hakimiyyətçilərdə |
| ablative | hakimiyyətçidən | hakimiyyətçilərdən |
| definite genitive | hakimiyyətçinin | hakimiyyətçilərin |
Possessive forms of hakimiyyətçi
| nominative | ||
|---|---|---|
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | hakimiyyətçim | hakimiyyətçilərim |
| sənin (“your”) | hakimiyyətçin | hakimiyyətçilərin |
| onun (“his/her/its”) | hakimiyyətçisi | hakimiyyətçiləri |
| bizim (“our”) | hakimiyyətçimiz | hakimiyyətçilərimiz |
| sizin (“your”) | hakimiyyətçiniz | hakimiyyətçiləriniz |
| onların (“their”) | hakimiyyətçisi or hakimiyyətçiləri | hakimiyyətçiləri |
| accusative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | hakimiyyətçimi | hakimiyyətçilərimi |
| sənin (“your”) | hakimiyyətçini | hakimiyyətçilərini |
| onun (“his/her/its”) | hakimiyyətçisini | hakimiyyətçilərini |
| bizim (“our”) | hakimiyyətçimizi | hakimiyyətçilərimizi |
| sizin (“your”) | hakimiyyətçinizi | hakimiyyətçilərinizi |
| onların (“their”) | hakimiyyətçisini or hakimiyyətçilərini | hakimiyyətçilərini |
| dative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | hakimiyyətçimə | hakimiyyətçilərimə |
| sənin (“your”) | hakimiyyətçinə | hakimiyyətçilərinə |
| onun (“his/her/its”) | hakimiyyətçisinə | hakimiyyətçilərinə |
| bizim (“our”) | hakimiyyətçimizə | hakimiyyətçilərimizə |
| sizin (“your”) | hakimiyyətçinizə | hakimiyyətçilərinizə |
| onların (“their”) | hakimiyyətçisinə or hakimiyyətçilərinə | hakimiyyətçilərinə |
| locative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | hakimiyyətçimdə | hakimiyyətçilərimdə |
| sənin (“your”) | hakimiyyətçində | hakimiyyətçilərində |
| onun (“his/her/its”) | hakimiyyətçisində | hakimiyyətçilərində |
| bizim (“our”) | hakimiyyətçimizdə | hakimiyyətçilərimizdə |
| sizin (“your”) | hakimiyyətçinizdə | hakimiyyətçilərinizdə |
| onların (“their”) | hakimiyyətçisində or hakimiyyətçilərində | hakimiyyətçilərində |
| ablative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | hakimiyyətçimdən | hakimiyyətçilərimdən |
| sənin (“your”) | hakimiyyətçindən | hakimiyyətçilərindən |
| onun (“his/her/its”) | hakimiyyətçisindən | hakimiyyətçilərindən |
| bizim (“our”) | hakimiyyətçimizdən | hakimiyyətçilərimizdən |
| sizin (“your”) | hakimiyyətçinizdən | hakimiyyətçilərinizdən |
| onların (“their”) | hakimiyyətçisindən or hakimiyyətçilərindən | hakimiyyətçilərindən |
| genitive | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | hakimiyyətçimin | hakimiyyətçilərimin |
| sənin (“your”) | hakimiyyətçinin | hakimiyyətçilərinin |
| onun (“his/her/its”) | hakimiyyətçisinin | hakimiyyətçilərinin |
| bizim (“our”) | hakimiyyətçimizin | hakimiyyətçilərimizin |
| sizin (“your”) | hakimiyyətçinizin | hakimiyyətçilərinizin |
| onların (“their”) | hakimiyyətçisinin or hakimiyyətçilərinin | hakimiyyətçilərinin |
Derived terms
- hakimiyyətçilik
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.