irəliləyiş
Azerbaijani
Etymology
From irəlilə + -yiş.
Declension
Declension of irəliləyiş
| singular | plural | |
|---|---|---|
| nominative | irəliləyiş |
irəliləyişlər |
| definite accusative | irəliləyişi |
irəliləyişləri |
| dative | irəliləyişə |
irəliləyişlərə |
| locative | irəliləyişdə |
irəliləyişlərdə |
| ablative | irəliləyişdən |
irəliləyişlərdən |
| definite genitive | irəliləyişin |
irəliləyişlərin |
Possessive forms of irəliləyiş
| nominative | ||
|---|---|---|
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | irəliləyişim | irəliləyişlərim |
| sənin (“your”) | irəliləyişin | irəliləyişlərin |
| onun (“his/her/its”) | irəliləyişi | irəliləyişləri |
| bizim (“our”) | irəliləyişimiz | irəliləyişlərimiz |
| sizin (“your”) | irəliləyişiniz | irəliləyişləriniz |
| onların (“their”) | irəliləyişi or irəliləyişləri | irəliləyişləri |
| accusative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | irəliləyişimi | irəliləyişlərimi |
| sənin (“your”) | irəliləyişini | irəliləyişlərini |
| onun (“his/her/its”) | irəliləyişini | irəliləyişlərini |
| bizim (“our”) | irəliləyişimizi | irəliləyişlərimizi |
| sizin (“your”) | irəliləyişinizi | irəliləyişlərinizi |
| onların (“their”) | irəliləyişini or irəliləyişlərini | irəliləyişlərini |
| dative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | irəliləyişimə | irəliləyişlərimə |
| sənin (“your”) | irəliləyişinə | irəliləyişlərinə |
| onun (“his/her/its”) | irəliləyişinə | irəliləyişlərinə |
| bizim (“our”) | irəliləyişimizə | irəliləyişlərimizə |
| sizin (“your”) | irəliləyişinizə | irəliləyişlərinizə |
| onların (“their”) | irəliləyişinə or irəliləyişlərinə | irəliləyişlərinə |
| locative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | irəliləyişimdə | irəliləyişlərimdə |
| sənin (“your”) | irəliləyişində | irəliləyişlərində |
| onun (“his/her/its”) | irəliləyişində | irəliləyişlərində |
| bizim (“our”) | irəliləyişimizdə | irəliləyişlərimizdə |
| sizin (“your”) | irəliləyişinizdə | irəliləyişlərinizdə |
| onların (“their”) | irəliləyişində or irəliləyişlərində | irəliləyişlərində |
| ablative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | irəliləyişimdən | irəliləyişlərimdən |
| sənin (“your”) | irəliləyişindən | irəliləyişlərindən |
| onun (“his/her/its”) | irəliləyişindən | irəliləyişlərindən |
| bizim (“our”) | irəliləyişimizdən | irəliləyişlərimizdən |
| sizin (“your”) | irəliləyişinizdən | irəliləyişlərinizdən |
| onların (“their”) | irəliləyişindən or irəliləyişlərindən | irəliləyişlərindən |
| genitive | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | irəliləyişimin | irəliləyişlərimin |
| sənin (“your”) | irəliləyişinin | irəliləyişlərinin |
| onun (“his/her/its”) | irəliləyişinin | irəliləyişlərinin |
| bizim (“our”) | irəliləyişimizin | irəliləyişlərimizin |
| sizin (“your”) | irəliləyişinizin | irəliləyişlərinizin |
| onların (“their”) | irəliləyişinin or irəliləyişlərinin | irəliləyişlərinin |
Further reading
- “irəliləyiş” in Obastan.com.
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.