isimləşmə
Azerbaijani
Etymology
From isimləş + -mə.
Noun
isimləşmə (definite accusative isimləşməni, plural isimləşmələr)
- (grammar) nominalization (use of a verb or an adjective as a noun)
Declension
Declension of isimləşmə
| singular | plural | |
|---|---|---|
| nominative | isimləşmə |
isimləşmələr |
| definite accusative | isimləşməni |
isimləşmələri |
| dative | isimləşməyə |
isimləşmələrə |
| locative | isimləşmədə |
isimləşmələrdə |
| ablative | isimləşmədən |
isimləşmələrdən |
| definite genitive | isimləşmənin |
isimləşmələrin |
Possessive forms of isimləşmə
| nominative | ||
|---|---|---|
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | isimləşməm | isimləşmələrim |
| sənin (“your”) | isimləşmən | isimləşmələrin |
| onun (“his/her/its”) | isimləşməsi | isimləşmələri |
| bizim (“our”) | isimləşməmiz | isimləşmələrimiz |
| sizin (“your”) | isimləşməniz | isimləşmələriniz |
| onların (“their”) | isimləşməsi or isimləşmələri | isimləşmələri |
| accusative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | isimləşməmi | isimləşmələrimi |
| sənin (“your”) | isimləşməni | isimləşmələrini |
| onun (“his/her/its”) | isimləşməsini | isimləşmələrini |
| bizim (“our”) | isimləşməmizi | isimləşmələrimizi |
| sizin (“your”) | isimləşmənizi | isimləşmələrinizi |
| onların (“their”) | isimləşməsini or isimləşmələrini | isimləşmələrini |
| dative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | isimləşməmə | isimləşmələrimə |
| sənin (“your”) | isimləşmənə | isimləşmələrinə |
| onun (“his/her/its”) | isimləşməsinə | isimləşmələrinə |
| bizim (“our”) | isimləşməmizə | isimləşmələrimizə |
| sizin (“your”) | isimləşmənizə | isimləşmələrinizə |
| onların (“their”) | isimləşməsinə or isimləşmələrinə | isimləşmələrinə |
| locative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | isimləşməmdə | isimləşmələrimdə |
| sənin (“your”) | isimləşməndə | isimləşmələrində |
| onun (“his/her/its”) | isimləşməsində | isimləşmələrində |
| bizim (“our”) | isimləşməmizdə | isimləşmələrimizdə |
| sizin (“your”) | isimləşmənizdə | isimləşmələrinizdə |
| onların (“their”) | isimləşməsində or isimləşmələrində | isimləşmələrində |
| ablative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | isimləşməmdən | isimləşmələrimdən |
| sənin (“your”) | isimləşməndən | isimləşmələrindən |
| onun (“his/her/its”) | isimləşməsindən | isimləşmələrindən |
| bizim (“our”) | isimləşməmizdən | isimləşmələrimizdən |
| sizin (“your”) | isimləşmənizdən | isimləşmələrinizdən |
| onların (“their”) | isimləşməsindən or isimləşmələrindən | isimləşmələrindən |
| genitive | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | isimləşməmin | isimləşmələrimin |
| sənin (“your”) | isimləşmənin | isimləşmələrinin |
| onun (“his/her/its”) | isimləşməsinin | isimləşmələrinin |
| bizim (“our”) | isimləşməmizin | isimləşmələrimizin |
| sizin (“your”) | isimləşmənizin | isimləşmələrinizin |
| onların (“their”) | isimləşməsinin or isimləşmələrinin | isimləşmələrinin |
Further reading
- “isimləşmə” in Obastan.com.
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.