kylmämuokata
Finnish
Pronunciation
- IPA(key): /ˈkylmæˌmuo̯kɑtɑˣ/, [ˈkylmæˌmuo̞̯kɑt̪ɑ(ʔ)]
- Rhymes: -uokɑtɑ
- Syllabification(key): kyl‧mä‧muo‧ka‧ta
Conjugation
| Inflection of kylmämuokata (Kotus type 73*A/salata, kk-k gradation) | |||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| indicative mood | |||||||||||||||||||||
| present tense | perfect | ||||||||||||||||||||
| person | positive | negative | person | positive | negative | ||||||||||||||||
| 1st sing. | kylmämuokkaan | en kylmämuokkaa | 1st sing. | olen kylmämuokannut | en ole kylmämuokannut | ||||||||||||||||
| 2nd sing. | kylmämuokkaat | et kylmämuokkaa | 2nd sing. | olet kylmämuokannut | et ole kylmämuokannut | ||||||||||||||||
| 3rd sing. | kylmämuokkaa | ei kylmämuokkaa | 3rd sing. | on kylmämuokannut | ei ole kylmämuokannut | ||||||||||||||||
| 1st plur. | kylmämuokkaamme | emme kylmämuokkaa | 1st plur. | olemme kylmämuokanneet | emme ole kylmämuokanneet | ||||||||||||||||
| 2nd plur. | kylmämuokkaatte | ette kylmämuokkaa | 2nd plur. | olette kylmämuokanneet | ette ole kylmämuokanneet | ||||||||||||||||
| 3rd plur. | kylmämuokkaavat | eivät kylmämuokkaa | 3rd plur. | ovat kylmämuokanneet | eivät ole kylmämuokanneet | ||||||||||||||||
| passive | kylmämuokataan | ei kylmämuokata | passive | on kylmämuokattu | ei ole kylmämuokattu | ||||||||||||||||
| past tense | pluperfect | ||||||||||||||||||||
| person | positive | negative | person | positive | negative | ||||||||||||||||
| 1st sing. | kylmämuokkasin | en kylmämuokannut | 1st sing. | olin kylmämuokannut | en ollut kylmämuokannut | ||||||||||||||||
| 2nd sing. | kylmämuokkasit | et kylmämuokannut | 2nd sing. | olit kylmämuokannut | et ollut kylmämuokannut | ||||||||||||||||
| 3rd sing. | kylmämuokkasi | ei kylmämuokannut | 3rd sing. | oli kylmämuokannut | ei ollut kylmämuokannut | ||||||||||||||||
| 1st plur. | kylmämuokkasimme | emme kylmämuokanneet | 1st plur. | olimme kylmämuokanneet | emme olleet kylmämuokanneet | ||||||||||||||||
| 2nd plur. | kylmämuokkasitte | ette kylmämuokanneet | 2nd plur. | olitte kylmämuokanneet | ette olleet kylmämuokanneet | ||||||||||||||||
| 3rd plur. | kylmämuokkasivat | eivät kylmämuokanneet | 3rd plur. | olivat kylmämuokanneet | eivät olleet kylmämuokanneet | ||||||||||||||||
| passive | kylmämuokattiin | ei kylmämuokattu | passive | oli kylmämuokattu | ei ollut kylmämuokattu | ||||||||||||||||
| conditional mood | |||||||||||||||||||||
| present | perfect | ||||||||||||||||||||
| person | positive | negative | person | positive | negative | ||||||||||||||||
| 1st sing. | kylmämuokkaisin | en kylmämuokkaisi | 1st sing. | olisin kylmämuokannut | en olisi kylmämuokannut | ||||||||||||||||
| 2nd sing. | kylmämuokkaisit | et kylmämuokkaisi | 2nd sing. | olisit kylmämuokannut | et olisi kylmämuokannut | ||||||||||||||||
| 3rd sing. | kylmämuokkaisi | ei kylmämuokkaisi | 3rd sing. | olisi kylmämuokannut | ei olisi kylmämuokannut | ||||||||||||||||
| 1st plur. | kylmämuokkaisimme | emme kylmämuokkaisi | 1st plur. | olisimme kylmämuokanneet | emme olisi kylmämuokanneet | ||||||||||||||||
| 2nd plur. | kylmämuokkaisitte | ette kylmämuokkaisi | 2nd plur. | olisitte kylmämuokanneet | ette olisi kylmämuokanneet | ||||||||||||||||
| 3rd plur. | kylmämuokkaisivat | eivät kylmämuokkaisi | 3rd plur. | olisivat kylmämuokanneet | eivät olisi kylmämuokanneet | ||||||||||||||||
| passive | kylmämuokattaisiin | ei kylmämuokattaisi | passive | olisi kylmämuokattu | ei olisi kylmämuokattu | ||||||||||||||||
| imperative mood | |||||||||||||||||||||
| present | perfect | ||||||||||||||||||||
| person | positive | negative | person | positive | negative | ||||||||||||||||
| 1st sing. | — | — | 1st sing. | — | — | ||||||||||||||||
| 2nd sing. | kylmämuokkaa | älä kylmämuokkaa | 2nd sing. | ole kylmämuokannut | älä ole kylmämuokannut | ||||||||||||||||
| 3rd sing. | kylmämuokatkoon | älköön kylmämuokatko | 3rd sing. | olkoon kylmämuokannut | älköön olko kylmämuokannut | ||||||||||||||||
| 1st plur. | kylmämuokatkaamme | älkäämme kylmämuokatko | 1st plur. | olkaamme kylmämuokanneet | älkäämme olko kylmämuokanneet | ||||||||||||||||
| 2nd plur. | kylmämuokatkaa | älkää kylmämuokatko | 2nd plur. | olkaa kylmämuokanneet | älkää olko kylmämuokanneet | ||||||||||||||||
| 3rd plur. | kylmämuokatkoot | älkööt kylmämuokatko | 3rd plur. | olkoot kylmämuokanneet | älkööt olko kylmämuokanneet | ||||||||||||||||
| passive | kylmämuokattakoon | älköön kylmämuokattako | passive | olkoon kylmämuokattu | älköön olko kylmämuokattu | ||||||||||||||||
| potential mood | |||||||||||||||||||||
| present | perfect | ||||||||||||||||||||
| person | positive | negative | person | positive | negative | ||||||||||||||||
| 1st sing. | kylmämuokannen | en kylmämuokanne | 1st sing. | lienen kylmämuokannut | en liene kylmämuokannut | ||||||||||||||||
| 2nd sing. | kylmämuokannet | et kylmämuokanne | 2nd sing. | lienet kylmämuokannut | et liene kylmämuokannut | ||||||||||||||||
| 3rd sing. | kylmämuokannee | ei kylmämuokanne | 3rd sing. | lienee kylmämuokannut | ei liene kylmämuokannut | ||||||||||||||||
| 1st plur. | kylmämuokannemme | emme kylmämuokanne | 1st plur. | lienemme kylmämuokanneet | emme liene kylmämuokanneet | ||||||||||||||||
| 2nd plur. | kylmämuokannette | ette kylmämuokanne | 2nd plur. | lienette kylmämuokanneet | ette liene kylmämuokanneet | ||||||||||||||||
| 3rd plur. | kylmämuokannevat | eivät kylmämuokanne | 3rd plur. | lienevät kylmämuokanneet | eivät liene kylmämuokanneet | ||||||||||||||||
| passive | kylmämuokattaneen | ei kylmämuokattane | passive | lienee kylmämuokattu | ei liene kylmämuokattu | ||||||||||||||||
| Nominal forms | |||||||||||||||||||||
| infinitives | participles | ||||||||||||||||||||
| active | passive | active | passive | ||||||||||||||||||
| 1st | kylmämuokata | present | kylmämuokkaava | kylmämuokattava | |||||||||||||||||
| long 1st1 |
|
past | kylmämuokannut | kylmämuokattu | |||||||||||||||||
| 2nd | inessive2 | kylmämuokatessa | kylmämuokattaessa | agent3 | kylmämuokkaama | ||||||||||||||||
|
negative | kylmämuokkaamaton | |||||||||||||||||||
| instructive | kylmämuokaten | — | 1) Used only with a possessive suffix. 2) Usually with a possessive suffix (active only). | ||||||||||||||||||
| 3rd | inessive | kylmämuokkaamassa | — | ||||||||||||||||||
| elative | kylmämuokkaamasta | — | |||||||||||||||||||
| illative | kylmämuokkaamaan | — | |||||||||||||||||||
| adessive | kylmämuokkaamalla | — | |||||||||||||||||||
| abessive | kylmämuokkaamatta | — | |||||||||||||||||||
| instructive | kylmämuokkaaman | kylmämuokattaman | |||||||||||||||||||
| 4th4 | nominative | kylmämuokkaaminen | |||||||||||||||||||
| partitive | kylmämuokkaamista | ||||||||||||||||||||
| 5th1 |
| ||||||||||||||||||||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.