mədrəsə
See also: medrese
Azerbaijani
| Other scripts | |
|---|---|
| Cyrillic | мәдрәсә |
| Roman | mədrəsə |
| Perso-Arabic | مدرسە |
Pronunciation
- IPA(key): [mædræˈsæ]
- Hyphenation: məd‧rə‧sə
Noun
mədrəsə (definite accusative mədrəsəni, plural mədrəsələr)
Declension
Declension of mədrəsə
| singular | plural | |
|---|---|---|
| nominative | mədrəsə | mədrəsələr |
| definite accusative | mədrəsəni | mədrəsələri |
| dative | mədrəsəyə | mədrəsələrə |
| locative | mədrəsədə | mədrəsələrdə |
| ablative | mədrəsədən | mədrəsələrdən |
| definite genitive | mədrəsənin | mədrəsələrin |
Possessive forms of mədrəsə
| nominative | ||
|---|---|---|
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | mədrəsəm | mədrəsələrim |
| sənin (“your”) | mədrəsən | mədrəsələrin |
| onun (“his/her/its”) | mədrəsəsi | mədrəsələri |
| bizim (“our”) | mədrəsəmiz | mədrəsələrimiz |
| sizin (“your”) | mədrəsəniz | mədrəsələriniz |
| onların (“their”) | mədrəsəsi or mədrəsələri | mədrəsələri |
| accusative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | mədrəsəmi | mədrəsələrimi |
| sənin (“your”) | mədrəsəni | mədrəsələrini |
| onun (“his/her/its”) | mədrəsəsini | mədrəsələrini |
| bizim (“our”) | mədrəsəmizi | mədrəsələrimizi |
| sizin (“your”) | mədrəsənizi | mədrəsələrinizi |
| onların (“their”) | mədrəsəsini or mədrəsələrini | mədrəsələrini |
| dative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | mədrəsəmə | mədrəsələrimə |
| sənin (“your”) | mədrəsənə | mədrəsələrinə |
| onun (“his/her/its”) | mədrəsəsinə | mədrəsələrinə |
| bizim (“our”) | mədrəsəmizə | mədrəsələrimizə |
| sizin (“your”) | mədrəsənizə | mədrəsələrinizə |
| onların (“their”) | mədrəsəsinə or mədrəsələrinə | mədrəsələrinə |
| locative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | mədrəsəmdə | mədrəsələrimdə |
| sənin (“your”) | mədrəsəndə | mədrəsələrində |
| onun (“his/her/its”) | mədrəsəsində | mədrəsələrində |
| bizim (“our”) | mədrəsəmizdə | mədrəsələrimizdə |
| sizin (“your”) | mədrəsənizdə | mədrəsələrinizdə |
| onların (“their”) | mədrəsəsində or mədrəsələrində | mədrəsələrində |
| ablative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | mədrəsəmdən | mədrəsələrimdən |
| sənin (“your”) | mədrəsəndən | mədrəsələrindən |
| onun (“his/her/its”) | mədrəsəsindən | mədrəsələrindən |
| bizim (“our”) | mədrəsəmizdən | mədrəsələrimizdən |
| sizin (“your”) | mədrəsənizdən | mədrəsələrinizdən |
| onların (“their”) | mədrəsəsindən or mədrəsələrindən | mədrəsələrindən |
| genitive | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | mədrəsəmin | mədrəsələrimin |
| sənin (“your”) | mədrəsənin | mədrəsələrinin |
| onun (“his/her/its”) | mədrəsəsinin | mədrəsələrinin |
| bizim (“our”) | mədrəsəmizin | mədrəsələrimizin |
| sizin (“your”) | mədrəsənizin | mədrəsələrinizin |
| onların (“their”) | mədrəsəsinin or mədrəsələrinin | mədrəsələrinin |
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.