məni
Azerbaijani
Declension
| Declension of məni | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| singular | plural | |||||||
| nominative | məni |
mənilər | ||||||
| definite accusative | mənini |
məniləri | ||||||
| dative | məniyə |
mənilərə | ||||||
| locative | mənidə |
mənilərdə | ||||||
| ablative | mənidən |
mənilərdən | ||||||
| definite genitive | məninin |
mənilərin | ||||||
| Possessive forms of məni | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| nominative | ||||||||
| singular | plural | |||||||
| mənim (“my”) | mənim | mənilərim | ||||||
| sənin (“your”) | mənin | mənilərin | ||||||
| onun (“his/her/its”) | mənisi | məniləri | ||||||
| bizim (“our”) | mənimiz | mənilərimiz | ||||||
| sizin (“your”) | məniniz | məniləriniz | ||||||
| onların (“their”) | mənisi or məniləri | məniləri | ||||||
| accusative | ||||||||
| singular | plural | |||||||
| mənim (“my”) | mənimi | mənilərimi | ||||||
| sənin (“your”) | mənini | mənilərini | ||||||
| onun (“his/her/its”) | mənisini | mənilərini | ||||||
| bizim (“our”) | mənimizi | mənilərimizi | ||||||
| sizin (“your”) | məninizi | mənilərinizi | ||||||
| onların (“their”) | mənisini or mənilərini | mənilərini | ||||||
| dative | ||||||||
| singular | plural | |||||||
| mənim (“my”) | mənimə | mənilərimə | ||||||
| sənin (“your”) | məninə | mənilərinə | ||||||
| onun (“his/her/its”) | mənisinə | mənilərinə | ||||||
| bizim (“our”) | mənimizə | mənilərimizə | ||||||
| sizin (“your”) | məninizə | mənilərinizə | ||||||
| onların (“their”) | mənisinə or mənilərinə | mənilərinə | ||||||
| locative | ||||||||
| singular | plural | |||||||
| mənim (“my”) | mənimdə | mənilərimdə | ||||||
| sənin (“your”) | mənində | mənilərində | ||||||
| onun (“his/her/its”) | mənisində | mənilərində | ||||||
| bizim (“our”) | mənimizdə | mənilərimizdə | ||||||
| sizin (“your”) | məninizdə | mənilərinizdə | ||||||
| onların (“their”) | mənisində or mənilərində | mənilərində | ||||||
| ablative | ||||||||
| singular | plural | |||||||
| mənim (“my”) | mənimdən | mənilərimdən | ||||||
| sənin (“your”) | mənindən | mənilərindən | ||||||
| onun (“his/her/its”) | mənisindən | mənilərindən | ||||||
| bizim (“our”) | mənimizdən | mənilərimizdən | ||||||
| sizin (“your”) | məninizdən | mənilərinizdən | ||||||
| onların (“their”) | mənisindən or mənilərindən | mənilərindən | ||||||
| genitive | ||||||||
| singular | plural | |||||||
| mənim (“my”) | mənimin | mənilərimin | ||||||
| sənin (“your”) | məninin | mənilərinin | ||||||
| onun (“his/her/its”) | mənisinin | mənilərinin | ||||||
| bizim (“our”) | mənimizin | mənilərimizin | ||||||
| sizin (“your”) | məninizin | mənilərinizin | ||||||
| onların (“their”) | mənisinin or mənilərinin | mənilərinin | ||||||
Further reading
- “məni” in Obastan.com.
Eastern Acipa
Alternative forms
- (Bobi) mən
References
- Stephen H. Dettweiler & Sonia G. Dettweiler, 2002, Sociolinguistic survey (level one) of the Kamuku language cluster, SIL International, p.25
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.