osoittautua
Finnish
Pronunciation
- IPA(key): /ˈosoi̯tːɑu̯tuɑˣ/, [ˈo̞s̠o̞i̯t̪ˌt̪ɑu̯t̪uɑ(ʔ)]
- Rhymes: -ɑutuɑ
- Syllabification(key): o‧soit‧tau‧tu‧a
Verb
osoittautua
Conjugation
| Inflection of osoittautua (Kotus type 52*F/sanoa, t-d gradation) | |||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| indicative mood | |||||||||||||||||||||
| present tense | perfect | ||||||||||||||||||||
| person | positive | negative | person | positive | negative | ||||||||||||||||
| 1st sing. | osoittaudun | en osoittaudu | 1st sing. | olen osoittautunut | en ole osoittautunut | ||||||||||||||||
| 2nd sing. | osoittaudut | et osoittaudu | 2nd sing. | olet osoittautunut | et ole osoittautunut | ||||||||||||||||
| 3rd sing. | osoittautuu | ei osoittaudu | 3rd sing. | on osoittautunut | ei ole osoittautunut | ||||||||||||||||
| 1st plur. | osoittaudumme | emme osoittaudu | 1st plur. | olemme osoittautuneet | emme ole osoittautuneet | ||||||||||||||||
| 2nd plur. | osoittaudutte | ette osoittaudu | 2nd plur. | olette osoittautuneet | ette ole osoittautuneet | ||||||||||||||||
| 3rd plur. | osoittautuvat | eivät osoittaudu | 3rd plur. | ovat osoittautuneet | eivät ole osoittautuneet | ||||||||||||||||
| passive | osoittaudutaan | ei osoittauduta | passive | on osoittauduttu | ei ole osoittauduttu | ||||||||||||||||
| past tense | pluperfect | ||||||||||||||||||||
| person | positive | negative | person | positive | negative | ||||||||||||||||
| 1st sing. | osoittauduin | en osoittautunut | 1st sing. | olin osoittautunut | en ollut osoittautunut | ||||||||||||||||
| 2nd sing. | osoittauduit | et osoittautunut | 2nd sing. | olit osoittautunut | et ollut osoittautunut | ||||||||||||||||
| 3rd sing. | osoittautui | ei osoittautunut | 3rd sing. | oli osoittautunut | ei ollut osoittautunut | ||||||||||||||||
| 1st plur. | osoittauduimme | emme osoittautuneet | 1st plur. | olimme osoittautuneet | emme olleet osoittautuneet | ||||||||||||||||
| 2nd plur. | osoittauduitte | ette osoittautuneet | 2nd plur. | olitte osoittautuneet | ette olleet osoittautuneet | ||||||||||||||||
| 3rd plur. | osoittautuivat | eivät osoittautuneet | 3rd plur. | olivat osoittautuneet | eivät olleet osoittautuneet | ||||||||||||||||
| passive | osoittauduttiin | ei osoittauduttu | passive | oli osoittauduttu | ei ollut osoittauduttu | ||||||||||||||||
| conditional mood | |||||||||||||||||||||
| present | perfect | ||||||||||||||||||||
| person | positive | negative | person | positive | negative | ||||||||||||||||
| 1st sing. | osoittautuisin | en osoittautuisi | 1st sing. | olisin osoittautunut | en olisi osoittautunut | ||||||||||||||||
| 2nd sing. | osoittautuisit | et osoittautuisi | 2nd sing. | olisit osoittautunut | et olisi osoittautunut | ||||||||||||||||
| 3rd sing. | osoittautuisi | ei osoittautuisi | 3rd sing. | olisi osoittautunut | ei olisi osoittautunut | ||||||||||||||||
| 1st plur. | osoittautuisimme | emme osoittautuisi | 1st plur. | olisimme osoittautuneet | emme olisi osoittautuneet | ||||||||||||||||
| 2nd plur. | osoittautuisitte | ette osoittautuisi | 2nd plur. | olisitte osoittautuneet | ette olisi osoittautuneet | ||||||||||||||||
| 3rd plur. | osoittautuisivat | eivät osoittautuisi | 3rd plur. | olisivat osoittautuneet | eivät olisi osoittautuneet | ||||||||||||||||
| passive | osoittauduttaisiin | ei osoittauduttaisi | passive | olisi osoittauduttu | ei olisi osoittauduttu | ||||||||||||||||
| imperative mood | |||||||||||||||||||||
| present | perfect | ||||||||||||||||||||
| person | positive | negative | person | positive | negative | ||||||||||||||||
| 1st sing. | — | — | 1st sing. | — | — | ||||||||||||||||
| 2nd sing. | osoittaudu | älä osoittaudu | 2nd sing. | ole osoittautunut | älä ole osoittautunut | ||||||||||||||||
| 3rd sing. | osoittautukoon | älköön osoittautuko | 3rd sing. | olkoon osoittautunut | älköön olko osoittautunut | ||||||||||||||||
| 1st plur. | osoittautukaamme | älkäämme osoittautuko | 1st plur. | olkaamme osoittautuneet | älkäämme olko osoittautuneet | ||||||||||||||||
| 2nd plur. | osoittautukaa | älkää osoittautuko | 2nd plur. | olkaa osoittautuneet | älkää olko osoittautuneet | ||||||||||||||||
| 3rd plur. | osoittautukoot | älkööt osoittautuko | 3rd plur. | olkoot osoittautuneet | älkööt olko osoittautuneet | ||||||||||||||||
| passive | osoittauduttakoon | älköön osoittauduttako | passive | olkoon osoittauduttu | älköön olko osoittauduttu | ||||||||||||||||
| potential mood | |||||||||||||||||||||
| present | perfect | ||||||||||||||||||||
| person | positive | negative | person | positive | negative | ||||||||||||||||
| 1st sing. | osoittautunen | en osoittautune | 1st sing. | lienen osoittautunut | en liene osoittautunut | ||||||||||||||||
| 2nd sing. | osoittautunet | et osoittautune | 2nd sing. | lienet osoittautunut | et liene osoittautunut | ||||||||||||||||
| 3rd sing. | osoittautunee | ei osoittautune | 3rd sing. | lienee osoittautunut | ei liene osoittautunut | ||||||||||||||||
| 1st plur. | osoittautunemme | emme osoittautune | 1st plur. | lienemme osoittautuneet | emme liene osoittautuneet | ||||||||||||||||
| 2nd plur. | osoittautunette | ette osoittautune | 2nd plur. | lienette osoittautuneet | ette liene osoittautuneet | ||||||||||||||||
| 3rd plur. | osoittautunevat | eivät osoittautune | 3rd plur. | lienevät osoittautuneet | eivät liene osoittautuneet | ||||||||||||||||
| passive | osoittauduttaneen | ei osoittauduttane | passive | lienee osoittauduttu | ei liene osoittauduttu | ||||||||||||||||
| Nominal forms | |||||||||||||||||||||
| infinitives | participles | ||||||||||||||||||||
| active | passive | active | passive | ||||||||||||||||||
| 1st | osoittautua | present | osoittautuva | osoittauduttava | |||||||||||||||||
| long 1st1 |
|
past | osoittautunut | osoittauduttu | |||||||||||||||||
| 2nd | inessive2 | osoittautuessa | osoittauduttaessa | agent3 | osoittautuma | ||||||||||||||||
|
negative | osoittautumaton | |||||||||||||||||||
| instructive | osoittautuen | — | 1) Used only with a possessive suffix. 2) Usually with a possessive suffix (active only). | ||||||||||||||||||
| 3rd | inessive | osoittautumassa | — | ||||||||||||||||||
| elative | osoittautumasta | — | |||||||||||||||||||
| illative | osoittautumaan | — | |||||||||||||||||||
| adessive | osoittautumalla | — | |||||||||||||||||||
| abessive | osoittautumatta | — | |||||||||||||||||||
| instructive | osoittautuman | osoittauduttaman | |||||||||||||||||||
| 4th4 | nominative | osoittautuminen | |||||||||||||||||||
| partitive | osoittautumista | ||||||||||||||||||||
| 5th1 |
| ||||||||||||||||||||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.