tükənmə
Azerbaijani
| Other scripts | ||
|---|---|---|
| Cyrillic | түкәнмә | |
| Roman | tükənmə | |
| Perso-Arabic | تؤکنمه | |
Pronunciation
- IPA(key): [tykænˈmæ], [tykæˈmːæ], [tyt͡ʃænmæ]
- Hyphenation: tü‧kən‧mə
Noun
tükənmə (definite accusative tükənməni, plural tükənmələr)
- verbal noun of tükənmək
- exhaustion, depletion
Declension
Declension of tükənmə
| singular | plural | |
|---|---|---|
| nominative | tükənmə |
tükənmələr |
| definite accusative | tükənməni |
tükənmələri |
| dative | tükənməyə |
tükənmələrə |
| locative | tükənmədə |
tükənmələrdə |
| ablative | tükənmədən |
tükənmələrdən |
| definite genitive | tükənmənin |
tükənmələrin |
Possessed forms of tükənmə
| nominative | ||
|---|---|---|
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | tükənməm | tükənmələrim |
| sənin (“your”) | tükənmən | tükənmələrin |
| onun (“his/her/its”) | tükənməsi | tükənmələri |
| bizim (“our”) | tükənməmiz | tükənmələrimiz |
| sizin (“your”) | tükənməniz | tükənmələriniz |
| onların (“their”) | tükənməsi or tükənmələri | tükənmələri |
| accusative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | tükənməmi | tükənmələrimi |
| sənin (“your”) | tükənməni | tükənmələrini |
| onun (“his/her/its”) | tükənməsini | tükənmələrini |
| bizim (“our”) | tükənməmizi | tükənmələrimizi |
| sizin (“your”) | tükənmənizi | tükənmələrinizi |
| onların (“their”) | tükənməsini or tükənmələrini | tükənmələrini |
| dative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | tükənməmə | tükənmələrimə |
| sənin (“your”) | tükənmənə | tükənmələrinə |
| onun (“his/her/its”) | tükənməsinə | tükənmələrinə |
| bizim (“our”) | tükənməmizə | tükənmələrimizə |
| sizin (“your”) | tükənmənizə | tükənmələrinizə |
| onların (“their”) | tükənməsinə or tükənmələrinə | tükənmələrinə |
| locative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | tükənməmdə | tükənmələrimdə |
| sənin (“your”) | tükənməndə | tükənmələrində |
| onun (“his/her/its”) | tükənməsində | tükənmələrində |
| bizim (“our”) | tükənməmizdə | tükənmələrimizdə |
| sizin (“your”) | tükənmənizdə | tükənmələrinizdə |
| onların (“their”) | tükənməsində or tükənmələrində | tükənmələrində |
| ablative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | tükənməmdən | tükənmələrimdən |
| sənin (“your”) | tükənməndən | tükənmələrindən |
| onun (“his/her/its”) | tükənməsindən | tükənmələrindən |
| bizim (“our”) | tükənməmizdən | tükənmələrimizdən |
| sizin (“your”) | tükənmənizdən | tükənmələrinizdən |
| onların (“their”) | tükənməsindən or tükənmələrindən | tükənmələrindən |
| genitive | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | tükənməmin | tükənmələrimin |
| sənin (“your”) | tükənmənin | tükənmələrinin |
| onun (“his/her/its”) | tükənməsinin | tükənmələrinin |
| bizim (“our”) | tükənməmizin | tükənmələrimizin |
| sizin (“your”) | tükənmənizin | tükənmələrinizin |
| onların (“their”) | tükənməsinin or tükənmələrinin | tükənmələrinin |
Further reading
- “tükənmə” in Obastan.com.
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.