xəstəlik
Azerbaijani
| Other scripts | |
|---|---|
| Cyrillic | хәстәлик |
| Roman | xəstəlik |
| Perso-Arabic | خستهلیک |
Pronunciation
- IPA(key): [xæstælɪc]
- Hyphenation: xəs‧tə‧lik
Declension
Declension of xəstəlik
| singular | plural | |
|---|---|---|
| nominative | xəstəlik | xəstəliklər |
| definite accusative | xəstəliyi | xəstəlikləri |
| dative | xəstəliyə | xəstəliklərə |
| locative | xəstəlikdə | xəstəliklərdə |
| ablative | xəstəlikdən | xəstəliklərdən |
| definite genitive | xəstəliyin | xəstəliklərin |
Possessive forms of xəstəlik
| nominative | ||
|---|---|---|
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | xəstəliyim | xəstəliklərim |
| sənin (“your”) | xəstəliyin | xəstəliklərin |
| onun (“his/her/its”) | xəstəliyi | xəstəlikləri |
| bizim (“our”) | xəstəliyimiz | xəstəliklərimiz |
| sizin (“your”) | xəstəliyiniz | xəstəlikləriniz |
| onların (“their”) | xəstəliyi or xəstəlikləri | xəstəlikləri |
| accusative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | xəstəliyimi | xəstəliklərimi |
| sənin (“your”) | xəstəliyini | xəstəliklərini |
| onun (“his/her/its”) | xəstəliyini | xəstəliklərini |
| bizim (“our”) | xəstəliyimizi | xəstəliklərimizi |
| sizin (“your”) | xəstəliyinizi | xəstəliklərinizi |
| onların (“their”) | xəstəliyini or xəstəliklərini | xəstəliklərini |
| dative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | xəstəliyimə | xəstəliklərimə |
| sənin (“your”) | xəstəliyinə | xəstəliklərinə |
| onun (“his/her/its”) | xəstəliyinə | xəstəliklərinə |
| bizim (“our”) | xəstəliyimizə | xəstəliklərimizə |
| sizin (“your”) | xəstəliyinizə | xəstəliklərinizə |
| onların (“their”) | xəstəliyinə or xəstəliklərinə | xəstəliklərinə |
| locative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | xəstəliyimdə | xəstəliklərimdə |
| sənin (“your”) | xəstəliyində | xəstəliklərində |
| onun (“his/her/its”) | xəstəliyində | xəstəliklərində |
| bizim (“our”) | xəstəliyimizdə | xəstəliklərimizdə |
| sizin (“your”) | xəstəliyinizdə | xəstəliklərinizdə |
| onların (“their”) | xəstəliyində or xəstəliklərində | xəstəliklərində |
| ablative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | xəstəliyimdən | xəstəliklərimdən |
| sənin (“your”) | xəstəliyindən | xəstəliklərindən |
| onun (“his/her/its”) | xəstəliyindən | xəstəliklərindən |
| bizim (“our”) | xəstəliyimizdən | xəstəliklərimizdən |
| sizin (“your”) | xəstəliyinizdən | xəstəliklərinizdən |
| onların (“their”) | xəstəliyindən or xəstəliklərindən | xəstəliklərindən |
| genitive | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | xəstəliyimin | xəstəliklərimin |
| sənin (“your”) | xəstəliyinin | xəstəliklərinin |
| onun (“his/her/its”) | xəstəliyinin | xəstəliklərinin |
| bizim (“our”) | xəstəliyimizin | xəstəliklərimizin |
| sizin (“your”) | xəstəliyinizin | xəstəliklərinizin |
| onların (“their”) | xəstəliyinin or xəstəliklərinin | xəstəliklərinin |
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.