yarımkürə
Azerbaijani
Etymology
From yarım + kürə.
Pronunciation
- IPA(key): [jɑrɯmˈkyræ], [jɑrɯmˈt͡ʃyræ]
- Hyphenation: ya‧rım‧kü‧rə
Declension
Declension of yarımkürə
| singular | plural | |
|---|---|---|
| nominative | yarımkürə |
yarımkürələr |
| definite accusative | yarımkürəni |
yarımkürələri |
| dative | yarımkürəyə |
yarımkürələrə |
| locative | yarımkürədə |
yarımkürələrdə |
| ablative | yarımkürədən |
yarımkürələrdən |
| definite genitive | yarımkürənin |
yarımkürələrin |
Possessive forms of yarımkürə
| nominative | ||
|---|---|---|
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | yarımkürəm | yarımkürələrim |
| sənin (“your”) | yarımkürən | yarımkürələrin |
| onun (“his/her/its”) | yarımkürəsi | yarımkürələri |
| bizim (“our”) | yarımkürəmiz | yarımkürələrimiz |
| sizin (“your”) | yarımkürəniz | yarımkürələriniz |
| onların (“their”) | yarımkürəsi or yarımkürələri | yarımkürələri |
| accusative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | yarımkürəmi | yarımkürələrimi |
| sənin (“your”) | yarımkürəni | yarımkürələrini |
| onun (“his/her/its”) | yarımkürəsini | yarımkürələrini |
| bizim (“our”) | yarımkürəmizi | yarımkürələrimizi |
| sizin (“your”) | yarımkürənizi | yarımkürələrinizi |
| onların (“their”) | yarımkürəsini or yarımkürələrini | yarımkürələrini |
| dative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | yarımkürəmə | yarımkürələrimə |
| sənin (“your”) | yarımkürənə | yarımkürələrinə |
| onun (“his/her/its”) | yarımkürəsinə | yarımkürələrinə |
| bizim (“our”) | yarımkürəmizə | yarımkürələrimizə |
| sizin (“your”) | yarımkürənizə | yarımkürələrinizə |
| onların (“their”) | yarımkürəsinə or yarımkürələrinə | yarımkürələrinə |
| locative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | yarımkürəmdə | yarımkürələrimdə |
| sənin (“your”) | yarımkürəndə | yarımkürələrində |
| onun (“his/her/its”) | yarımkürəsində | yarımkürələrində |
| bizim (“our”) | yarımkürəmizdə | yarımkürələrimizdə |
| sizin (“your”) | yarımkürənizdə | yarımkürələrinizdə |
| onların (“their”) | yarımkürəsində or yarımkürələrində | yarımkürələrində |
| ablative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | yarımkürəmdən | yarımkürələrimdən |
| sənin (“your”) | yarımkürəndən | yarımkürələrindən |
| onun (“his/her/its”) | yarımkürəsindən | yarımkürələrindən |
| bizim (“our”) | yarımkürəmizdən | yarımkürələrimizdən |
| sizin (“your”) | yarımkürənizdən | yarımkürələrinizdən |
| onların (“their”) | yarımkürəsindən or yarımkürələrindən | yarımkürələrindən |
| genitive | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | yarımkürəmin | yarımkürələrimin |
| sənin (“your”) | yarımkürənin | yarımkürələrinin |
| onun (“his/her/its”) | yarımkürəsinin | yarımkürələrinin |
| bizim (“our”) | yarımkürəmizin | yarımkürələrimizin |
| sizin (“your”) | yarımkürənizin | yarımkürələrinizin |
| onların (“their”) | yarımkürəsinin or yarımkürələrinin | yarımkürələrinin |
Further reading
- “yarımkürə” in Obastan.com.
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.