bermoq

Uzbek

Pronunciation

  • IPA(key): /ber.mɒq/

Verb

bermoq

  1. to give

Declension

Conjugation of bermoq (see also Appendix:Uzbek verbs)
tense participle
positive negative positive negative
singular plural2 singular plural2
nominal non-finites
infinitive bermoq bermamoq – –
gerund simpl bera bermay, bermasdan – –
past berib – –
comp berish – – –
indicative
present simpl 1st beraman beramiz bermayman bermaymiz berayotgan bermayotgan
2nd berasan berasiz bermaysan bermaysiz
3rd beradi beradilar bermaydi bermaydilar
cont A 1st beryapman beryapmiz bermayapman bermayapmiz – –
2nd beryapsan beryapsiz bermayapsan bermayapsiz
3rd beryapdi beryapdilar bermayapdi bermayapdilar
cont B 1st berayotirman berayotirmiz bermayotirman bermayotirmiz – –
2nd berayotirsan berayotirsiz bermayotirsan bermayotirsiz
3rd berayotir berayotirlar bermayotir bermayotirlar
cont C 1st bermoqdaman bermoqdamiz bermamoqdaman bermamoqdamiz – –
2nd bermoqdasan bermoqdasiz bermamoqdasan bermamoqdasiz
3rd bermoqda bermoqdalar bermamoqda bermamoqdalar
perf 1st berganman berganmiz bermaganman bermaganmiz beradigan bermaydigan
2nd bergansan bergansiz bermagansan bermagansiz
3rd bergan berganlar bermagan bermaganlar
past def 1st berdim berdik bermadim bermadik bergan bermagan
2nd berding berdingiz bermading bermadingiz
3rd berdi berdilar bermadi bermadilar
indef 1st beribman beribmiz bermabman bermabmiz – –
2nd beribsan beribsiz bermabsan bermabsiz
3rd beribdi beribdilar bermabdi bermabdilar
future indef 1st berarman berarmiz bermasman bermasmiz berar bermas
2nd berarsan berarsiz bermassan bermassiz
3rd berar berarlar bermas bermaslar
def1 1st berajakman berajakmiz bermayajakman bermayajakmiz – –
2nd berajaksan berajaksiz bermayajaksan bermayajaksiz
3rd berajak berajaklar bermayajak bermayajaklar
oblig 1st beradiganman beradiganmiz bermaydiganman bermaydiganmiz – –
2nd beradigansan beradigansiz bermaydigansan bermaydigansiz
3rd beradigan beradiganlar bermaydigan bermaydiganlar
conditional
  1st bersam bersak bermasam bermasak – –
2nd bersang bersangiz bermasang bermasangiz
3rd bersa bersalar bermasa bermasalar
intentional
1st bermoqchiman bermoqchimiz bermoqchi + indefinite future of *emoq – –
2nd bermoqchisan bermoqchisiz
3rd bermoqchi bermoqchilar
imperative
  1st beray! beraylik! bermay! bermaylik! – –
2nd ber! (formal -ing) beringiz! berma! bermangiz!
3rd bersin! bersinlar! bermasin! bermasinlar!
1Rarely used.
2Third person plural forms is commonly replaced by third person singular.
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.