përgjoj
Albanian
Conjugation
Standard Albanian conjugation of përgjoj (active voice)
| participle | përgjuar | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| gerund | duke përgjuar | ||||||
| infinitive | për të përgjuar | ||||||
| singular | plural | ||||||
| 1st pers. | 2nd pers. | 3rd pers. | 1st pers. | 2nd pers. | 3rd pers. | ||
| indicative | unë | ti | ai/ajo | ne | ju | ata/ato | |
| present | përgjoj | përgjon | përgjon | përgjojmë | përgjoni | përgjojnë | |
| imperfect | përgjoja | përgjoje | përgjonte | përgjonim | përgjonit | përgjonin | |
| aorist | përgjova | përgjove | përgjoi | përgjuam | përgjuat | përgjuan | |
| perfect | kam përgjuar | ke përgjuar | ka përgjuar | kemi përgjuar | keni përgjuar | kanë përgjuar | |
| past perfect | kisha përgjuar | kishe përgjuar | kishte përgjuar | kishim përgjuar | kishit përgjuar | kishin përgjuar | |
| aorist II | pata përgjuar | pate përgjuar | pati përgjuar | patëm përgjuar | patët përgjuar | patën përgjuar | |
| future1 | do të përgjoj | do të përgjosh | do të përgjojë | do të përgjojmë | do të përgjoni | do të përgjojnë | |
| future perfect2 | do të kem përgjuar | do të kesh përgjuar | do të ketë përgjuar | do të kemi përgjuar | do të keni përgjuar | do të kenë përgjuar | |
| subjunctive | unë | ti | ai/ajo | ne | ju | ata/ato | |
| present | të përgjoj | të përgjosh | të përgjojë | të përgjojmë | të përgjoni | të përgjojnë | |
| imperfect | të përgjoja | të përgjoje | të përgjonte | të përgjonim | të përgjonit | të përgjonin | |
| perfect | të kem përgjuar | të kesh përgjuar | të ketë përgjuar | të kemi përgjuar | të keni përgjuar | të kenë përgjuar | |
| past perfect | të kisha përgjuar | të kishe përgjuar | të kishte përgjuar | të kishim përgjuar | të kishit përgjuar | të kishin përgjuar | |
| conditional1, 2 | unë | ti | ai/ajo | ne | ju | ata/ato | |
| imperfect | do të përgjoja | do të përgjoje | do të përgjonte | do të përgjonim | do të përgjonit | do të përgjonin | |
| past perfect | do të kisha përgjuar | do të kishe përgjuar | do të kishte përgjuar | do të kishim përgjuar | do të kishit përgjuar | do të kishin përgjuar | |
| optative | unë | ti | ai/ajo | ne | ju | ata/ato | |
| present | përgjofsha | përgjofsh | përgjoftë | përgjofshim | përgjofshit | përgjofshin | |
| perfect | paça përgjuar | paç përgjuar | pastë përgjuar | paçim përgjuar | paçit përgjuar | paçin përgjuar | |
| admirative | unë | ti | ai/ajo | ne | ju | ata/ato | |
| present | përgjuakam | përgjuake | përgjuaka | përgjuakemi | përgjuakeni | përgjuakan | |
| imperfect | përgjuakësha | përgjuakëshe | përgjuakësh | përgjuakëshim | përgjuakëshit | përgjuakëshin | |
| perfect | paskam përgjuar | paske përgjuar | paska përgjuar | paskemi përgjuar | paskeni përgjuar | paskan përgjuar | |
| past perfect | paskësha përgjuar | paskëshe përgjuar | paskësh përgjuar | paskëshim përgjuar | paskëshit përgjuar | paskëshin përgjuar | |
| imperative | — | ti | — | — | ju | — | |
| present | — | përgjo | — | — | përgjoni | — | |
| 1) indicative future identical with conditional present 2) indicative future perfect identical with conditional perfect | |||||||
Derived terms
- përgjim
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.