səhər yeməyi
Azerbaijani
| Other scripts | |
|---|---|
| Cyrillic | сәһәр јемәји |
| Roman | səhər yeməyi |
| Perso-Arabic | سحر یئمکی |
Pronunciation
- IPA(key): [sæˈhær jemæˈji]
Declension
Declension of səhər yeməyi
| singular | plural | |
|---|---|---|
| nominative | səhər yeməyi | səhər yeməyilər |
| definite accusative | səhər yeməyi | səhər yeməyiləri |
| dative | səhər yeməyə | səhər yeməyilərə |
| locative | səhər yeməyidə | səhər yeməyilərdə |
| ablative | səhər yeməyidən | səhər yeməyilərdən |
| definite genitive | səhər yeməyin | səhər yeməyilərin |
Possessive forms of səhər yeməyi
| nominative | ||
|---|---|---|
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | səhər yeməyim | səhər yeməyilərim |
| sənin (“your”) | səhər yeməyin | səhər yeməyilərin |
| onun (“his/her/its”) | səhər yeməyi | səhər yeməyiləri |
| bizim (“our”) | səhər yeməyimiz | səhər yeməyilərimiz |
| sizin (“your”) | səhər yeməyiniz | səhər yeməyiləriniz |
| onların (“their”) | səhər yeməyi or səhər yeməyiləri | səhər yeməyiləri |
| accusative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | səhər yeməyimi | səhər yeməyilərimi |
| sənin (“your”) | səhər yeməyini | səhər yeməyilərini |
| onun (“his/her/its”) | səhər yeməyini | səhər yeməyilərini |
| bizim (“our”) | səhər yeməyimizi | səhər yeməyilərimizi |
| sizin (“your”) | səhər yeməyinizi | səhər yeməyilərinizi |
| onların (“their”) | səhər yeməyini or səhər yeməyilərini | səhər yeməyilərini |
| dative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | səhər yeməyimə | səhər yeməyilərimə |
| sənin (“your”) | səhər yeməyinə | səhər yeməyilərinə |
| onun (“his/her/its”) | səhər yeməyinə | səhər yeməyilərinə |
| bizim (“our”) | səhər yeməyimizə | səhər yeməyilərimizə |
| sizin (“your”) | səhər yeməyinizə | səhər yeməyilərinizə |
| onların (“their”) | səhər yeməyinə or səhər yeməyilərinə | səhər yeməyilərinə |
| locative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | səhər yeməyimdə | səhər yeməyilərimdə |
| sənin (“your”) | səhər yeməyində | səhər yeməyilərində |
| onun (“his/her/its”) | səhər yeməyində | səhər yeməyilərində |
| bizim (“our”) | səhər yeməyimizdə | səhər yeməyilərimizdə |
| sizin (“your”) | səhər yeməyinizdə | səhər yeməyilərinizdə |
| onların (“their”) | səhər yeməyində or səhər yeməyilərində | səhər yeməyilərində |
| ablative | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | səhər yeməyimdən | səhər yeməyilərimdən |
| sənin (“your”) | səhər yeməyindən | səhər yeməyilərindən |
| onun (“his/her/its”) | səhər yeməyindən | səhər yeməyilərindən |
| bizim (“our”) | səhər yeməyimizdən | səhər yeməyilərimizdən |
| sizin (“your”) | səhər yeməyinizdən | səhər yeməyilərinizdən |
| onların (“their”) | səhər yeməyindən or səhər yeməyilərindən | səhər yeməyilərindən |
| genitive | ||
| singular | plural | |
| mənim (“my”) | səhər yeməyimin | səhər yeməyilərimin |
| sənin (“your”) | səhər yeməyinin | səhər yeməyilərinin |
| onun (“his/her/its”) | səhər yeməyinin | səhər yeməyilərinin |
| bizim (“our”) | səhər yeməyimizin | səhər yeməyilərimizin |
| sizin (“your”) | səhər yeməyinizin | səhər yeməyilərinizin |
| onların (“their”) | səhər yeməyinin or səhər yeməyilərinin | səhər yeməyilərinin |
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.